E-recepta

W ramach projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" udostępniono system e-recepty (System P1), który zastąpi dotychczas wystawiane recepty w formie papierowej. Obowiązek wystawiania recept w wersji elektronicznej wchodzi w życie z początkiem stycznia 2020 roku. W związku z tym każdy podmiot leczniczy oraz praktyka lekarska ma obowiązek podłączenia się do Systemu P1 nie póżniej niż do 31 grudnia 2019 roku.

Już niebawem wystawianie e-recepty będzie obowiązkiem, a nie jedynie wyborem dokonywanym przez podmiot leczniczy lub lekarza. 31 grudnia 2019 roku upływa bowiem ostateczny termin na wdrożenie e-recepty. Czym jest e-recepta? Co należy zrobić? Jak się przygotować, żeby zacząć wystawiać e-recepty?

Od 8 stycznia 2020 roku recepty będą wystawione w formie elektronicznej jako e-recepty. Co to oznacza dla pacjenta? Czy posiadanie smartfona lub komputera będzie konieczne do zrealizowania e-recepty?

Już na początku przyszłego roku wejdzie w życie obowiązek wystawiania e-recept. Jednym z często pojawiających się tematów w dyskusjach prowadzonych wśród lekarzy jest sposób w jaki będą oni mogli przepisywać leki sobie oraz swojej rodzinie.

Podczas wizyty lekarz wystawia e-receptę korzystając ze swojego programu gabinetowego, podpisując ją cyfrowo. Pacjent może otrzymać receptę na trzy sposoby.

E-recepta jest dokumentem cyfrowym wystawianym w programie gabinetowym podłączonym do platformy P1. Lekarz na swoim komputerze wystawia receptę, która zawierać określone informacje takie jak m.in.:

Dzięki naszym programom do obsługi i zarządzania gabinetami i klinikami od 1 stycznia będziesz mógł wystawiać e-recepty. Najpierw przeprowadzimy Cię przez proces zakładania konta na platformie P1 (Elektronicznej Platformie Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) i pomożemy wgrać potrzebne certyfikaty. [...]

E-recepta jest wersją elektroniczną wystawianej dotychczas recepty papierowej. Za pomocą programu gabinetowego lekarz lub inny uprawniony pracownik medyczny wystawia dokument w formie elektronicznej, [...]